Sport

4 proste sposoby na zwalczenie negatywnych skutków siedzenia

Siedzenie powoli uznaje się za chorobę cywilizacyjną. Większość społeczeństwa posiada pracę siedzącą, przy biurku, przed komputerem. Niestety rzadko kiedy ta praca faktycznie kończy się po ośmiu godzinach. Albo też rzadko kiedy to siedzenie ogranicza się faktycznie tylko do tych ośmiu godzin. Siedzimy przez większość dnia. Nie bez znaczenia jest to da naszego ciała, które zostało stworzone do ruchu. Skutkuje to tym, że nasze ciało, nasze mięśnie nieco się zmieniają. Długotrwałe siedzenie przyczynia się również do wielu chorób układu krążenia. Dlatego też nie bez powodu się obecnie mówi, że siedzenie zabija.

W tym artykule dowiesz się jaki wpływ na nasze mięśnie ma długotrwałe siedzenie. A następnie poznasz 4 proste sposoby radzenia sobie z jego negatywnymi skutkami m.in. poprzez użycie wałków do rolowania.

Wpływ siedzenia na mięśnie

Jak zmieniają się Twoje mięśnie, kiedy większość swojego czasu spędzasz w pozycji siedzącej?

Nieodpowiednie mięśnie zaczynają się przykurczać, a inne zaś są za bardzo rozciągnięte. Mięśnie piersiowe, zginacze bioder, dwugłowe, łydki, prostowniki, mięśnie w obrębie szyi i obręczy barkowej stają się mniejsze, słabsze, trwale przykurczone. Osłabiają się również Twoje mięśnie głębokie, które stabilizują całe ciało. Co zaś sprawia, że większe mięśnie jeszcze bardziej się przykurczają, ponieważ muszą przejąć od mięśni głębokich rolę stabilizującą. Pojawia się nierównowaga mięśniowa, doświadczasz różnych dziwnych bolesności, a Twoje ciało nie funkcjonuje tak, jak powinno.

Jeżeli nie utrzymujesz prawidłowej postawy podczas siedzenia (np. garbisz się), to prostownik grzbietu jest znacznie osłabiony i rozciągnięty. Jeżeli siedzisz często przekrzywiony na jeden bok, to ten sam mięsień będzie za bardzo przykurczony z jednej strony, a drugiej rozciągnięty. Przyczyni się to do bólu kręgosłupa.

Z czasem również zauważysz, jak mięśnie nóg są mniej zarysowane, mniejsze i niekształtne. To samo tyczy się mięśni pośladkowych, które są za bardzo rozciągnięte, a tym samym słabe. Słabe mięśnie pośladkowe odbiją się na bólach w odcinku lędźwiowym, kolan, oraz bioder.

Jeżeli więc po całym dniu pracy zastanawiasz się czemu bolą Cię mięśnie i różne dziwne części ciała, pomimo tego, że nie ćwiczyłeś i się nie ruszałeś, to musisz wiedzieć, że to właśnie przez to, że za dużo siedzisz i się nie ruszasz.

Całe szczęście możesz sobie pomóc i to w całkiem prosty sposób!

4 rady na zmniejszenie negatywnych skutków siedzenia

1. Co wieczór przed spaniem wykonuj automasaż całego ciała za pomocą wałków do rolowania, o których wspomniano już powyżej. Wymasuj szyję, mięśnie piersiowe, mięśnie pleców, nóg, aby pozbyć się przykurczy. Już po jednej minucie masowania danej partii mięśniowej powinieneś poczuć znaczącą ulgę. Wykonywanie tej czynności regularnie pozwoli Ci zniwelować bóle pleców, nóg, a nawet bólów głowy (która również może boleć od zbyt przykurczonych mięśni karku). Dokładny masaż szyi możesz zrobić za pomocą piłeczki lacrosse, a masaż mięśni pleców za pomocą tzw: duo Ball . Ma ona specjalnie wyprofilowany kształt, dzięki czemu nie będziesz wywierał nacisku na części kostne – w tym przypadku na kręgosłup.

2. Więcej się ruszaj po pracy. Oczywiście nie jest to łatwe, aby wygospodarować dodatkowy czas w napiętym planie dnia. Jeżeli totalnie nie masz na to czasu, aby wyjść na siłownie, basen, czy też nie masz ochoty podczas jesiennej słoty i zimowych chłodów wychodzić na spacer, to naprawdę warto postawić w domu orbitrek magnetyczny. Będziesz mógł na nim trenować nawet przez 10 – 20 minut równocześnie oglądając swój ulubiony program w telewizji. Nawet tak krótki trening będzie bardzo cennym czasem dla Twojego zdrowia. I pomimo wysiłku fizycznego będziesz mógł odpocząć.

Czemu akurat orbitrek, a nie bieżnia, czy rowerek?

Ćwiczenia na orbitreku będą aktywizować Twoje mięśnie nóg, brzucha, rąk, grzbietu, a nawet mięśnie głębokie – czyli wszystkie te mięśnie, które są uśpione podczas siedzenia. Dodatkowo orbitrek nie jest szkodliwy dla stawów i nieraz wykorzystywany jest w rehabilitacji. Jest idealną maszyną pozwalającą w bezpieczny sposób powrócić do aktywności fizycznej.

Wraz z nadchodzącą wiosną pojedź od czasu do czasu do pracy na rowerze. Nie musisz pokonywać na rowerze od razu całej trasy, jeżeli masz daleko. Obecnie w coraz większej ilości miast przy wielu większych przystankach tramwajowych i autobusowych można szybko i sprawnie wypożyczyć rower miejski. To daje Tobie możliwość pokonania części drogi tramwajem, a potem rowerem (lub też na odwrót).

3. Co jakiś czas pracuj na stojąco. W większych korporacjach dostępne są tzw. stand desk. Stanie nie powoduje przykurczu mięśni, tak jak siedzenie. Dzięki czemu poprawia się również krążenie krwi. Naprawdę warto zadbać o to, aby i w Twojej pracy było parę stojących stanowisk, z których będziesz mógł parę razy dziennie skorzystać. Bez bólu kręgosłupa, który może nieźle rozpraszać Twoją uwagę, będzie Ci się o wiele lepiej pracowało.

4. Siedząc przy biurku zmieniaj pozycję. Twoja praca również będzie efektywniejsza jeżeli od czasu do czasu będziesz się przy biurku poruszał. Dlatego też prostuj i zginaj kolana, unoś nogi do góry, ruszaj stopami, przeciągaj się. Nie siedzisz cały czas prosto? To nic złego. Tak nawet lepiej. Tak więc śmiało podpieraj się od czasu do czasu łokciem, odchylaj do tyłu, a nawet garb. Dzięki temu poprawia się Twoje krążenie krwi. Jednakże pamiętaj, aby zawsze z tej chwilowej wygodnej pozycji wrócić do tej prawidłowej i wyprostowanej.

Tymi prostymi sposobami możesz sobie pomóc. Nie czekaj aż będziesz na tyle powykrzywiany i obolały, że będziesz musiał iść na rehabilitację. Zacznij dbać o ruch podczas siedzenia już dziś, ponieważ lepiej zapobiegać, niż leczyć.