Sport

Ski-touring – na czym polega i jak dobrać odpowiedni sprzęt?

W Polsce, oraz wielu innych krajach europejskich, coraz popularniejsze stają się różne odmiany narciarstwa. Jedną z nich jest tzw. ski-touring, który łączy w sobie narciarstwo zjazdowe oraz zimowe wycieczki górskie. Na czym dokładnie polega ta aktywność i jak się do niej przygotować oraz dobrać odpowiedni sprzęt? Odpowiadamy!

Ski-touring – czyli co?

Mimo iż może wydawać się czymś całkowicie nowym, ski-touring znany był na świecie już od dawnych czasów. Najprostsze “narty” wykorzystywane były od wieków przez myśliwych, wędrowców oraz zdobywców, jednak sprzęt, w którym można nie tylko zjeżdżać ale i chodzić, wymyślili ludzie w zimowych terenach pagórkowatych i górzystych. Wykorzystano do tego pociętą skórę fok, która “z włosem” pozwalała na ślizganie się, czyli zjazd, a “pod włos” była szorstka, co pozwalało na wspinaczkę pod górę.
Dziś, podczas produkcji sprzętu, wykorzystywany jest do tego specjalny materiał nazywany “fokami”. Narty przystosowane są do dopinania tych mini raczków, co niesamowicie ułatwia wchodzenie po śniegu na górę. Wiązania oraz buty, tak jak w przypadku nart biegowych, pozwalają na swobodne przemieszczanie pięty.

Sprzęt do ski-touringu – jaki?

Narty powinny być lekkie, jednak nie wyczynowe. Dobrze rozejrzeć się za modelami w granicach 1100-1400 gramów, w których z łatwością będziemy mogli wspinać się pod górę, a które będą odpowiednio ciężkie do zjazdów. Jeśli chodzi o ich szerokość to powinna się mieścić w przedziale 80-90 milimetrów. Narty muszą bowiem często “radzić sobie” w grząskim lub zmrożonym śniegu.

Długość narty powinniśmy dobrać do własnych preferencji, umiejętności, ale także wzrostu oraz wagi. Przykładowo, cięższej osobie łatwiej będzie jeździć na nartach dłuższych, ale początkującej łatwiej zapanować nad krótszymi. Jest to kwestia całkowicie indywidualna, dlatego też najlepiej skorzystać z rady specjalisty. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę “narty skitourowe sklep”, odnajdziemy najbliższe punkty, w których zakupimy sprzęt oraz uzyskamy pomoc znającego się na rzeczy sprzedawcy.

W przypadku butów do skitouringu, najważniejsza jest w nich cholewka. Niesamowicie istotna jest jej ruchomość, której zakres ruchu powinien wynosić przynajmniej 40-60 stopni. Kolejną kwestią jest grubość buta, którą powinniśmy dostosować do stylu naszej aktywności. Jeśli planujemy więcej wspinaczek, możemy wybrać buta lżejszego. Jeśli jednak będziemy dużo zjeżdżać, warto zadbać o dobre ocieplenie. Świetnym dodatkiem są także stuptuty biegowe, które zapobiegną wsypywaniu się śniegu do cholewek.