Sport

Narciarstwo Skitourowe, czyli biegamy poza trasą

Uwielbiasz górskie wspinaczki ale kręcą Cię też zjazdy ze stoków na nartach? W takim razie narciarstwo skitourowe to coś dla Ciebie! Sport ten nawiązuje do początków narciarstwa, kiedy narty wykorzystywane były do długich wędrówek, a także czasów kiedy na stokach nie budowano jeszcze wyciągów. Na czym dokładnie polega skitouring, a także w jaki sprzęt będziemy musieli zaopatrzyć się aby go uprawiać?

Narciarstwo skitourowe, czyli co?

Skitouring jest połączeniem narciarstwa biegowego, narciarstwa zjazdowego oraz wspinaczki górskiej. Mówiąc prosto – zdobywamy góry o własnych siłach, przy użyciu odpowiedniego sprzętu, najczęściej poza trasami. Podchodzimy pod szczyt na specjalnych nartach, nie wytyczonymi szlakami, a następnie zjeżdżamy ze szczytu granią lub przełęczą. Są to zazwyczaj tereny z rynnami, żlebami a czasem nawet stromymi wąwozami.

Jaki sprzęt do skitouringu?

Ze względu na dość trudny teren, w którym będziemy biegać i zjeżdżać, odpowiedni sprzęt to podstawa. Pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy zadbać są buty narciarskie. Pamiętajmy, że za duży but skitourowy nie będzie dość dobrze trzymać naszej stopy podczas zjazdów, natomiast zbyt mały spowoduje dyskomfort i ból podczas wspinaczki. Buty narciarskie Salomon damskie lub męskie to jedne z najbardziej polecanych do tego typu aktywności.

Kolejnym elementem naszego wyposażenia powinny być narty. Konkretny model nart skitourowych musimy dobrać nie tylko do naszych wymiarów ale także odpowiadając sobie na pytanie: czy bardziej zależy nam na łatwym podchodzeniu czy może przyjemniejszych zjazdach? Jeśli wybierzemy opcję numer jeden, postawmy na narty węższe i lżejsze, jeśli opcję drugą, cięższe i szerzej taliowane.

Żadne narciarstwo biegowe, a już szczególnie to poza wytyczonymi trasami, nie może obyć się bez stuptutów. Stuptuty biegowe ochronią nas przed wsypującym się do cholewek butów śniegiem, a także wystającymi gałęziami czy zakopanymi w śniegu kamyczkami. Przypinamy je do butów narciarskich lub nogawek spodni. Najpopularniejsze modele to te z rzepami.

Jak odpowiednio ubrać się do skitouringu?

Narciarstwo skitourowe ma to do siebie, że podczas wspinaczki idziemy wolno i dość mocno się męczymy. Robi nam się gorąco, a ciało się poci. Podczas zjazdów natomiast, osiągamy dużą prędkość, wiatr działa na nas mocniej, a więc może zrobić nam się zimno. Odpowiednia garderoba to podstawa do komfortowej i bezpiecznej aktywności. Najlepszym wyborem będzie sportowy, lekki, ale chroniący przed zimnem kombinezon, koniecznie pozwalający skórze oddychać. Przydatna będzie także warstwa wiatrochronna, np. kurtka którą możemy zwinąć do kieszeni i założyć na siebie przed zjazdem ze szczytu. Warto poszukać odpowiednich elementów garderoby narciarskiej wśród znanych marek, np. polecaną odzież Salomon.