Sport

Czerwone stroje piłkarskie – jakie drużyny w nich grają?

Istnieją naukowe badania, które dowodzą, że… drużyny, które zakładają czerwone stroje piłkarskie, wygrywają mecze częściej niż zespoły występujące w koszulkach o innych kolorach. Włodarze klubów piłkarskich raczej nie kierują się takimi wnioskami, ale wiele czołowych zespołów faktycznie obrało sobie kolor czerwony jako podstawową barwę. Które z nich są najsłynniejsze?

Czerwone stroje piłkarskie z nadrukiem w europejskich ligach

Czerwone koszulki to znajomy widok dla każdego fana angielskiej Premier League. W tym kraju drużyny w takich strojach faktycznie od lat są w czołówce. Manchester United, którego podstawowe stroje piłkarskie to czerwone koszulki i białe spodenki, jest rekordzistą Anglii – zdobył mistrzostwo aż 20 razy. Drugi na liście z 18 tytułami jest Liverpool FC, który zyskał przydomek “The Reds” – oczywiście od w pełni czerwonych strojów. Trzeci klub z pokaźną gablotą mistrzostw Anglii to Arsenal. 13 triumfów zdobył grając w koszulkach, w których czerwony również jest podstawową barwą.

Tabela wszechczasów niemieckiej Bundesligi również daje pierwszeństwo drużynie w czerwonych strojach. Chodzi oczywiście o Bayern Monachium absolutnego hegemona niemieckiej piłki w ostatnich latach. Czerwony kolor jest też obecny w formie pasków na koszulkach AC Milan, czyli jednego z najbardziej utytułowanych włoskich klubów.

Czerwone stroje piłkarskie – komplety w Polsce

Na czerwień stawia też kilka polskich klubów. Najmocniej jest ona obecna w Krakowie, czyli jedynym polskim mieście, które może się aktualnie pochwalić dwoma klubami w Ekstraklasie. W czerwonych koszulkach i białych spodenkach występuje Wisła, 13-krotny mistrz Polski. Pięć tytułów ma z kolei na koncie Cracovia, której podstawowe barwy to koszulki w biało-czerwone pasy.