Bez kategorii

Plombowanie zębów – bolesność i rodzaje wypełnień

Przed pójściem na zabieg dentystyczny większość pacjentów dręczy pytanie, czy powinni spodziewać się bólu. Na całe szczęście, znieczulenie stomatologiczne takie jak Lignocainum oraz Ubistesin sprawia, że wizyty u stomatologa coraz rzadziej są kojarzone z bólem. Warto także wiedzieć czym uzupełniane są ubytki i jakie jest ryzyko powikłań – o tym w poniższym artykule.

Stomatologia – czy plombowanie boli?

Większość osób może twierdzić, że plombowanie nie boli – nie jest to cała prawda, bo wszystko zależy od wielkości uzupełnianego ubytku. Wiercenie może być niewiarygodnie bolesne dla pacjenta z zaawansowaną próchnicą. Na całe szczęście, każdy sklep stomatologiczny oferuje niezawodne substancje znieczulające oraz narzędzia takie jak prostnice czy kątnice stomatologiczne. Dzięki nim ten nieprzyjemny zabieg obędzie się bez jakiegokolwiek cierpienia. Niektórzy pacjenci zasypiają w trakcie borowania!

Znieczulenie miejscowe u dentysty – jakie leki?

Do najpopularniejszych preparatów należy Citocartin, w których obok artykainy znajdziemy adrenalinę. Podobny skład ma równie popularny Ubistesin. Są to preparaty przetestowane przez tysiące stomatologów dbających o swoich pacjentów. Stomatologia zna wiele różnych substancji znieczulających – na lidokainie, wykorzystywanej także w kardiologii, bazuje między innymi Lignocainum. Jest stosowany szeroko w najpopularniejszym typie znieczulenia – nasiękowym – oraz żelach i aerozolach znieczulających. Inne substancje wykorzystywane w znieczuleniach regionalnych to między innymi mepiwakaina, prylokaina czy bupiwakaina. Więcej na ich temat możesz dowiedzieć się z portalu http://www.ladentalspa.pl/!

Wypełnienia stomatologiczne – rodzaje

Kleszcze, wiertła i pincety to nieodłączne narzędzia pracy stomatologa. Poza profesjonalnym przeprowadzeniem zabiegu niezbędne jest oczywiście najwyższej klasy wypełnienie.

Lekarze stosują wypełnienia bazujące na różnych składach. Aktualnie wybór najczęściej pada na materiały światłoutwardzalne – 20 sekund naświetlania wystarczy, by uzyskać zadowalający efekt. Wybiera się również gorsze estetycznie i nieco mniej trwałe, ale refundowane przez NFZ wypełnienia chemoutwardzalne oraz amalgamaty zrobione ze srebra, miedzi i cyny. Dla zębów mlecznych stomatolodzy chętnie stosują bazujące na szklanym pyle glasjonomery – są dość nietrwałe, więc u dorosłych używa się ich raczej tylko jako bazy pod korony. Przy konieczności wykonania serii zabiegów, w celu zabezpieczenia naruszonej struktury zęba stosuje się wypełnienia tymczasowe.