Żywienie

Witamina młodości – jak działa witamina E i skąd ją pozyskiwać?

Jak nie dać się upływowi czasu? Mijające lata nie są łaskawe dla naszego organizmu, ale dzięki dbaniu o odpowiednią podaż witamin i minerałów w codziennej diecie jesteśmy w stanie nieco ograniczyć ich destrukcyjny wpływ. Jedną z najważniejszych substancji w naszym ciele jest witamina E tzw. witamina młodości – dowiedz się za co odpowiada i jak, dzięki codziennej diecie, zapobiegać jej niedoborowi.

Witamina młodości – jak działa witamina E?

Witamina E należy do grupy przeciwutleniaczy – dobroczynnych związków obecnych w organizmie. Ich zadaniem jest walka z wolnymi rodnikami – cząsteczkami produkowanymi podczas procesu przemiany tlenu w dwutlenek węgla. Wolne rodniki posiadają tylko jeden elektron. Próbując znaleźć dla niego parę atakują zdrowe komórki i uszkadzają je. Antyoksydanty – przeciwutleniacze – mają za zadanie zwalczanie wolnych rodników, by nic nie zagrażało ,,dobrym komórkom” w ciele. Im więcej stresu i toksyn w środowisku, tym większe namnażanie wolnych rodników! Witamina E należy do,,wojowników” stających przeciwko wolnym rodnikom – dzięki niej tkanki po prostu nie starzeją się tak szybko! 

Ponadto, witamina młodości korzystnie działa na układ krążenia, zapobiegając tworzeniu się skrzepów, zapobiega nowotworom czy poważnym chorobom oczu – prowadzącej do ślepoty zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej.

Oprócz ,,witaminy młodości” nazywa się ją niekiedy ,,witaminą płodności”. Odpowiednio wysoka podaż witaminy E u mężczyzn zapewnia prawidłową produkcję plemników – niedobór z kolei w skrajnych przypadkach wiedzie wręcz do bezpłodności! Więcej o korzyściach płynących z dostarczania witaminy D do organizmu, przeczytasz na https://sportodzywki.pl/witaminy-i-mineraly.

Źródła witaminy E

Niedobór witaminy E nie grozi osobom, które w swojej diecie zawierają duże ilości zimnotłoczonych olejów roślinnych – są dużo lepsze dla zdrowia niż ich rafinowane warianty. Dobrym (i smacznym) źródłem witaminy młodości są orzechy, pestki słonecznika oraz zbożowe produkty takie jak płatki owsiane czy otręby. By zadbać o podaż witaminy E warto wyposażyć kuchenną szafkę w mieszanki musli – naturalne mieszanki, nie przeładowane cukrem granole jedynie udające zdrowe produkty! Więcej informacji o tym, jak pozyskać witaminę E znajdziesz na https://sportodzywki.pl.

Wiele witaminy młodości znajdziemy także w zwykłych produktach spożywczych ,,na każdy obiad” – mięsie ryb i drobiu. Sporo jest jej też oczywiście w warzywach – m.in kapuście, papryce, szpinaku, pomidorach i brokułach – i owocach takich jak jagody i tłuste, acz bardzo zdrowe awokado.

Witamina młodości jest szeroko wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym z racji na właściwości antyoksydacyjne. Znajdziemy ją w kremach i olejkach nawilżających do bezpośredniego nakładania na skórę. Na rynku nie brakuje też wysokiej klasy suplementów z witaminą E, dedykowanych wszystkim chcącym zadbać o zdrowie i urodę nietknięte zębem czasu. 

Niedobór witaminy E – objawy

Zapotrzebowanie na witaminę D zależy w dużej części od wieku. Dzieci do pół roku potrzebują około 4 mg dziennie, ale już nastolatki czy kobiety w ciąży powinny zadbać o podaż na poziomie około 15 mg do 19 mg w okresie laktacji. 

Do objawów niedoboru witaminy młodości należy przewlekłe zmęczenie, anemia, problemy z płodnością u mężczyzn – jeżeli bezskutecznie staracie się o dziecko, być może rzecz leży właśnie tutaj – pogorszenie wzroku i zdolności umysłowych. Zauważając u siebie takie objawy nie ma na co czekać – trzeba działać i ruszać na badania!

Dzięki witaminie E na dłużej zachowamy świetny wygląd i kondycję organizmu. Nie bez powodu na rynku pojawiają się coraz lepsze suplementy, a branża kosmetyczna umieszcza witaminę młodości w czołówce substancji najczęściej wykorzystywanych w swoich recepturach. Jeżeli jej niedobór witaminy młodości daje o sobie znać, konieczne jest wykonanie badań potwierdzających i wdrożenie suplementacji zgodnej z zaleceniem lekarza.

Skoro już wiesz, jaki wpływ na organizm ma witamina E, dowiedz się jakie inne witaminy mają znaczący wpływ na dobre samopoczucie czytając http://www.natura-medica.pl/trzy-witaminy-ktorych-niedobor-moze-powodowac-powazne-dolegliwosci-i-problemy-ze-zdrowiem/!